7. Dyktando dla Gimnazjalistów

W primaaprylisowy piątek nie dopisała pogoda, ale dopisali gimnazjaliści i ich nauczyciele, którzy przybyli do II LO w Cieplicach, aby uczestniczyć w 7. Dyktandzie dla Gimnazjalistów.

Przez hipsterskie okulary przyglądał się im podejrzliwie patron szkoły – Norwid. Nie dowierzał, bo sam raczej do zasad ortografii, a szczególnie interpunkcji nie przywiązywał większej wagi, tworząc „Swoje Zasady”, ale u ludzi młodych cenił zapał do pracy i dbałość o ojczysty język. A ortografia łączy i jedno, i drugie.
Autorką tekstu – już po raz trzeci- była Karolina Brażnikow, uczennica klasy 3 C tj. matematyczno-fizycznej. Profil ten, jak widać, paradoksalnie zobowiązuje. O poprawność językową i ortograficzną dbają nie tylko humaniści.Test był przekornym sprawozdaniem z niezwykłego, ponadmiesięcznego seminarium naukowego, które odbyło się w pierwszych dniach lata w Bielsku-Białej. Uczestnicy spotkania, zwani hałastrą, pochylili się między innymi nad pytaniem: Czy rzeczywiście chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, a jeśli tak, to gdzie dokładnie?

Miejsce pierwsze w tegorocznym dyktandzie zajęła Jagoda Łukasiewicz z Gimnazjum nr 1, za nią była Barbara Lizun z Gimnazjum nr 1, a miejsce trzecie ex aequo zdobyły Weronika Rosiak z Gimnazjum nr 3 i Patrycja Stępińska z Gimnazjum nr 1. Gratulujemy! Nagrody wręczyła dyrektor „Norwida” Iwona Kumek, życząc dalszych sukcesów i wytrwałości w pielęgnowaniu tak wspaniałej umiejętności jaką jest bezbłędne pisanie.

Słowa uznania należą się polonistkom laureatek: Bożenie Piastowicz z Gimnazjum nr 1 i Anecie Niedzielskiej z ZSE i Gimnazjum nr 3. Dziękujemy także polonistom z ZSRA w Jeleniej Górze.
Organizatorkami dyktanda są: polonistka Halina Lejczak i bibliotekarka Anna Koziara.