Dyktando dla gimnazjalistów

1 kwietnia w naszej szkole odbyło się 6. Dyktando dla Gimnazjalistów.

Tekst napisała  Karolina Brażnikow.(To już drugie dyktando opracowane przez Karolinę).

Tytuł brzmiał: “Francuskie wywczasy” i dotyczył podróży Hieronima Gżegżółki, mieszkańca Pułtuska, do Paryża. I jak zgodnie ocenili uczestnicy i ich opiekunowie – nie należał do łatwych. Największą trudność stanowiła pisownia łączna lub rozdzielna wyrazów np.: wpółśpiący, dziko żyjące stworzenia, trzyipółgodzinne wyczekiwanie, ponaddźwiękowa prędkość,minipensjonat, styl niby-rustykalny. Napisane prace sprawdzane były przez Sarę Górską, Natalię Wychowanek, Afrodytę Daskalakis i Wiktora Zajasa- uczniów” Humana”.

Zwycięzcą tegorocznego dyktanda został Daniel Wójtowicz – uczeń p. Elżbiety Michalskiej- reprezentujący Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach. Miejsce drugie zajął Michał Sowa- uczeń p. Agnieszki Froniewskiej – uczęszczający do Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Jeleniej Górze. Miejsce trzecie należy do Adriana Śmigielskiego-ucznia p. Danuty Rosiak- uczęszczającego do Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Jeleniej Górze.

W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy dyktanda wysłuchali piosenek w wykonaniu Agnieszki Michałkiewicz z akompaniamentem Moniki Brzezińskiej- utalentowanych dziewczyn z 1 A.

Nowe wiersze odczytała Justyna Sieniuć- możemy tylko pozazdrościć talentu, weny i ostrości spojrzenia na “parę spraw trudnych”.Oto maleńka próbka:”Zadzwoń do mnie. Pracuję w call center./Nie będę przecież z miejsca proponować/smartfona ani wciskać kitu. (To nie na miejscu). Chociaż w sumie mógłbyś pomyśleć nad jakąś/ komórką (najlepiej z systemem Android 4.4 Kitkat)./Przyda się do prowizji (z minimalnej nie wyżyjesz),/a mam wizję premii, której nie dostałam.”

Laureatom i uczestnikom pogratulowała dyrektor szkoły Iwona Kumek podkreślając, jak unikalną w dzisiejszych czasach posiadają zdolność – umiejętność poprawnej pisowni ortograficznej i interpunkcyjnej.

Dla organizatorek dyktanda – Haliny Lejczak i Anny Koziara – zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy; gimnazjaliści, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym trudnym i coraz mniej popularnym wśród młodzieży konkursie. Polonistka i bibliotekarka wzięły sobie do serca myśl profesora Andrzeja Markowskiego: “Nieznajomość ortografii nie jest grzechem, grzechem jest natomiast niechęć do jej poznawania”.

Halina Lejczak