Dyktando dla gimnazjalistów

 3 kwietnia 2017r. W II Liceum Ogólnokształcącym im C. K. Norwida w Jeleniej Górze odbyło się dyktando ortograficzne dla gimnazjalistów. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów z pobliskich szkół, którzy przyjechali wraz z nauczycielami.
Zmagania miały miejsce w bibliotece szkolnej, gdzie nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pani Anna Koziara i pani Ewelina Zwolińska.
 Konkurs rozpoczął się o godzinie 11.00. Uczestnicy nie mieli prostego zadania- tekst dyktanda, które zawierało wiele ciekawych i skomplikowanych słów,  przygotował uczeń III klasy liceum- Michał Sagadyn.
Dotyczyło ono epok, a dokładniej wzorców osobowych- poczynając od średniowiecza, a kończąc na współczesności. Po zakończeniu dyktowania, komisja zajęła się sprawdzaniem prac, a przerwę gimnazjalistom umilili uczniowie naszej szkoły- Agnieszka Michałkiewicz i Maksymilian Niemczyk, którzy przygotowali program artystyczny- Agnieszka zaśpiewała dwie piosenki, do których Maks grał na gitarze.
             Po występie muzycznym przyszedł czas na ogłoszenie wyników.
Pierwsze miejsce przypadło uczniowi Gimnazjum nr.1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze- Pawłowi Siwakowi. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Klimas, kolejne Magdalena Jedynak.
Zostali oni nagrodzenia bonami do sklepu Empik, torbami z logo Norwida oraz słodkimi podarunkami. Każdemu uczestnikowi dyktanda należą się ogromne gratulacje.
Po pierwsze za chęci przystąpienia do niewątpliwie trudnych zmagań, po drugie za pielęgnowanie naszego języka, który zresztą do najłatwiejszych nie należy.
Ortografia we współczesnym świecie jest ważna i fakt, że gimnazjaliści o tym pamiętają jest godny pochwały. Cudownie patrzeć na osoby, które poza kolokwializmami i slangiem internetowym dbają o ortografię.
Podziękowania należą się też klasie IIIA, która pomogła w realizacji konkursu. Gratulacje dla Pawła- ortograficznego mistrza i mądrej młodzieży, oby więcej takich młodych ludzi przewijało się przez progi naszej szkoły.
                                                                                  Joanna Klimek, Sara Górska – IIIA