Dzień Przedsiębiorczości

W środę, dnia 20.04.2016 roku w naszej szkole odbył się Dzień Przedsiębiorczości.

Od pierwszej godzinny lekcyjnej uczniowie przedstawiali i opowiadali o odbytych przez siebie praktykach. Jako pierwsi odważyli się Robert Kozłowski z 1B i Kasia Gutkowska z 1E, którzy podjęli się praktyk w firmie Jelfa S.A, znanej w całej Polsce, a nawet Europie. Opowiadali o tym, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, jak wygląda praca oraz jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby móc pracować w Jelfie.

Kolejnymi uczniami byli Mateusz Furman i Wiktoria Śmigielska z 1C, którzy przez jeden dzień byli pracownikami, a dokładniej recepcjonistami w cieplickim hotelu Caspar. Z ich wypowiedzi dowiedzieliśmy się jak prosperuje hotel i jaką ma ofertę. Co było wielkim zaskoczeniem, ponieważ usłyszeliśmy, że hotel jest mało oblegany, a recepcjonista pełni też inne funkcje.

Jako trzeci o swoich praktykach opowiadał Maciek Maćkowiak z 1C. Podjął się on praktyk w Aptece znajdującej się w Kamiennej Górze. Opowiedział nam jak naprawdę wygląda praca w aptece oraz jak wygląda sam budynek takiej apteki. Po jego opowiadaniach praca w aptece wydaję się być bardzo interesująca.

Kolejnym uczestnikiem prezentacji była Maria Sokolińska z 1C, która przedstawiła nam pracę w firmie tworzącej plakaty i ulotki. Sama stworzyła ulotkę naszej szkoły, okazało się, że nie jest to takie proste jak myślimy.

Martyna Maciuszek z 1AD za to wybrała się do miejsca pracy jej mamy – do serwisu pożarowego „RENOVA”. Sporo osób zaciekawiło się jej opowiadaniem, gdyż nie za bardzo wiedzieliśmy na czym to polega. Martyna wspomniała przy prezentacji, że jeśli nie uda jej się spełnić jej planów na przyszłość, to pójdzie w ślady mamy. Kolejnymi uczestniczkami „Dnia Przedsiębiorczości” były Wiktoria Pawlak i Sandra Zacharow z 1B, który udały się do straży pożarnej. Przyglądały się one tej pracy ze strony, której my nie znamy. Dziewczyny brały udziały w stymulacjach pewnych sytuacji ratunkowych i były pod naprawdę sporym wrażeniem.

Ostatnimi uczestniczkami projektu były Marcelina Lasota i Klaudia Rebenda z 1AD, które postanowiły się wybrać do przychodni. Podczas prezentacji niewiele opowiadały, gdyż nagrały film podczas swojego pobytu na zajęciach praktycznych. W filmie można było posłuchać wywiadu z pielęgniarkami, jak i z lekarzem rodzinnym oraz oglądnąć oprowadzenie po przychodni.

Twierdzimy, że takie dni jak ten, „Dzień Przedsiębiorczości”, są dość potrzebnym projektem oraz bardzo interesującym i przyciągającym do siebie uczniów. Uczy nas to między innymi przygotowania do przyszłości oraz pokazania pewnych zawodów z nieco innych stron. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki projekt.

Melania Kamińska, Nicola Javurek 1F