JAPOŃCZYCY W NORWIDZIE

 

Nasza szkoła miała ostatnio możliwość poznania bardzo ciekawych gości. NORWID jako liceum otwarte na odmienne kultury zaprosiło przedstawicieli z Japonii, aby przybliżyć nam choć trochę sztukę z kraju kwitnącej wiśni. We wtorek 13 października 2015 r. delegacje uczniów z poszczególnych klas uczestniczyły w niezwykłym spotkaniu. O godzinie 9.00 wszyscy zajęli miejsca w auli szkolnejw oczekiwaniu na rozpoczęcie wizyty.
Po uroczystym przywitaniu i przedstawieniu przybyłych gości przez panią dyrektor Iwonę Kumek uczniowie według wskazówek podzielili się na cztery grupy. Warto nadmienić, że cały wykład odbywał się w języku angielskim, co dodatkowo wpłynęło na wartości edukacyjne tego spotkania. Najpierw pani prowadząca wytłumaczyła, na czym polega tworzenie japońskich mandali i w jaki sposób je prawidłowo wykonać. Potem każdy z uczniów dostał kartkę, na której także mógł sprawdzić swoje umiejętności i spróbować coś stworzyć.
Następną dziedziną sztuki niewątpliwie kojarzącą się z Japonią jest orgiami. Każdy z obecnych miał możliwość samodzielnego wyczarowania ze zwykłej kartki ciekawych kształtów. Pod okiem naszych gości, którzy szczegółowo udzielali kolejnych wskazówek, powstały wspaniałe łabędzie. Ostatnia atrakcja przygotowana dla nas przez Japończyków, to nauczenie nas pisania niektórych słów w ich języku. Była to dość interesująca próba, jednak bardzo trudna. Przybliżono nam także informacje o niezwykle skomplikowanym alfabecie japońskim. Na koniec zaproszeni goście wręczyli nam piękne, własnoręcznie wykonane podarunki w postaci orgiami i zakładki w kształcie gejszy. Od nas również dostali symboliczne prezenty. Z pewnością spotkanie to poszerzyło naszą wiedzę. Mamy nadzieję, że nasza szkoła będzie organizowała więcej wykładów tego typu – to ciekawa forma wykorzystania lekcji i szansa dla nas na zyskanie nowych doświadczeń.
Aleksandra Gościńska i Aleksandra Czechowska 2f