Kółko filmowe już 6 października godz.16:00

Kółko filmowe zaprasza na kolejną interesującą projekcję w piątek, 6 października, na godz. 16.00.

Jednocześnie prezentujemy recenzję filmu, który mogliśmy obejrzeć w ubiegły czwartek w kinie “Helios” w ramach cyklu “Kino na temat”.

Czekamy na następne opinie.

Halina Lejczak

„Goodbye Berlin” – Recenzja

Film pt. „Goodbye Berlin” koncentruje się na świecie nastolatków, który niekiedy bywa naprawdę bardzo skomplikowany. Jednak cała historia opowiadana jest z perspektywy czternastoletniego Maika Klingeberga (Tristian Gobel).
Życie nastolatka przepełnione jest aż po same brzegi rozczarowaniami, brakiem akceptacji oraz poczucia własnej wartości. Do momentu, gdy w klasie Maika pojawia się nowy rówieśnik z odległych zakątków Rosji – Czik (Anand Batbileg). Wraz z nadejściem lata, chłopcy odnajdują wspólny język. Jednak żaden z nich jeszcze nie wie, że wkrótce odbędą podróż swojego życia, aby odnaleźć samych siebie.

„Goodbye Berlin” otrzymał nagrodę Młodej Widowni Europejskiej 2017 (Young Audience Award 2017). Fabuła filmu jest naprawdę bardzo bogata, a w kinie nie ma miejsca na jakiekolwiek znudzenie. Bardzo podobała mi się odskocznia od tradycyjnego kina komercyjnego. Oczywiście przed pójściem na seans, warto nie mieć co do filmu zbyt wygórowanych oczekiwań. Generalnie rzecz biorąc, najlepiej będzie – nie mieć żadnych oczekiwań. Powinniśmy dać się zaskoczyć każdej, kolejnej scenie. Chwyta za serce!

Na ekranie ujrzymy wiele pięknych kadrów, które będą ze sobą współgrały kolorystycznie. A tym samym cieszyły nasze oczy. Kolejnym atutem filmu jest język niemiecki (oryginalność) oraz wyrafinowana ścieżka dźwiękowa. Szczególnie dla zwolenników muzyki klasycznej.

Natomiast wątki jak i dialogi nie porwały zbyt mocno, osobiście w „Goodbye Berlin” zabrakło mi „tego czegoś”, „mocnego uderzenia” oraz zmuszenia do głębszych przemyśleń, tudzież refleksji.

Film jest przekoloryzowany, mimo wszystko lubię kino alternatywne, nieco „liryczne”. Jedyne co mogę teraz zrobić, to polecić ten film.

Data premiery (Niemcy): 15 września 2016
Data premiery (Polska): 13 października 2017
Reżyseria: Fatih Akin
Muzyka: Vince Pope

Karolina Przybył
Klasa 1D
03/10/2017