Norwid na KPSW

12 grudnia 2019 r. wraz z naszymi nauczycielkami języka niemieckiego uczniowie z trzech grup rozszerzonych wybrali się na seminarium pt: “Język i przedsiębiorczość”, które odbyło się w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Na miejscu zgromadziły się również grupy z Technikum Mechanicznego i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego wykładu, w którym Pani Doktor – tłumacz przysięgły j. niemieckiego i angielskiego, przedstawiła nam rolę tłumacza, której nieodłączną część stanowi przedsiębiorczość. Po krótkiej przerwie podzielono nas na 5 grup. Zaczęła się tak zwana rozgrzewka językowa w formie zabawy w „głuchy telefon” i kalamburów, dzięki której poznaliśmy się lepiej ze swoją grupą i przypomnieliśmy sobie podstawowe słownictwo w języku niemieckim.

Następnie dołączyli do nas studenci, którzy studiują w KPSW na kierunku – germanistyka. Ponownie zostaliśmy podzieleni na kilka grup. W tej konkurencji musieliśmy stworzyć scenariusz scenki, która miała mieć miejsce w sklepie, a następnie cała grupa miała ją odegrać na forum. Musieliśmy podzielić role na kilka osób: sprzedawca (polski), klient (polski i niemiecki) oraz 2 tłumaczy (jeden tłumaczący z j. polskiego na j. niemiecki a drugi w odwrotnej kolejności).

Dostaliśmy przykładowe pytania w języku polskim i niemieckim, ale także fiszki z produktami znajdującymi się w sklepie. Pierwsi swoją scenkę przedstawili studenci. Rywalizacja była bardzo zacięta. Przy tym zadaniu nie tylko rozwijaliśmy swój talent aktorski, ale komisja brała pod uwagę przede wszystkim poprawność językową i spójność akcji.

W grupie, która wygrała znajdowało się dwoje uczniów z naszej szkoły, a jedna z naszych uczennic została wyróżniona i dostała nagrodę specjalną za swój talent aktorski. Była to Ania Kapusta z klasy 2d.

Zwycięzcy otrzymali bon do księgarni w wysokości 100zł oraz słodkości. Nikt nie czuł się pokrzywdzony, ponieważ każdy dostał za udział także coś słodkiego. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pizzą.

Był to mile spędzony dzień, dzięki któremu mogliśmy rozwijać swoją wiedzę i  umiejętności językowe, jak również trenować pracę w grupie.

 

Wiktoria Świerczek kl. 2 A