Norwid w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

9 kwietnia 2016 roku w siedzibie Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyły się zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. “Wprawki Młodych Germanistów”. Wzięło w nich udział siedmioro uczniów z  naszej szkoły. Byli to: Marcelina Śladowska kl. I B, Dominika Jasińska kl. I C, Natalia Lizak kl. I F, Leszek Kołodziejczyk kl. I F, Martyna Górska kl. II A, Natalia Wychowanek kl. II A oraz Piotr Pochłód kl. III D. Uczestnictwo w tych zajęciach umożliwiła nam p. Jolanta Schmidel.
Około godziny 7:00 wyjechaliśmy z Jeleniej Góry. Podróż upłynęła nam dość szybko. Z wrocławskiego dworca tramwajem przedostaliśmy się do Instytutu. Mimo niekorzystnej pogody nasze nastroje były jak najbardziej pozytywne. O 10:00 rozpoczęły się pierwsze warsztaty z dr Magdaleną Białek, a dotyczyły szybkiej i skutecznej nauki języka. Mieliśmy możliwość wypróbowania kilku metod, które okazały się naprawdę skuteczne, co z pewnością ułatwi nam dalszą naukę.  Następnie przystąpiliśmy do pisania quizu. Pytania dotyczyły wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Nie były one łatwe. Po oddaniu prac udaliśmy się na krótką przerwę, a zaraz po niej na zajęcia z komputerem, które pokazały nam jak skutecznie wykorzystywać komputer do nauki języka niemieckiego. Prowadzili je dr Józef Jarosz i dr Michał Smułczyński. Dzięki przygotowanym specjalnie dla nas mapom oraz grom szlifowaliśmy zasady gramatyczne, znajomość struktury geograficznej Niemiec oraz wiedzę o zabytkach. Zajęcia te były niezmiernie ciekawe. Pokazały nam, że gramatyka wcale nie jest tak straszna, wystarczy mieć na nią sposób! Ostatni wykład na temat historii niemieckiej literatury popularnej poprowadziła prof. dr hab. Urszula Bonter. Słuchaliśmy o powieściach miłosnych, kryminałach, ich odbiorcach i twórcach. O godzinie 13:00 podano wyniki quizu. Ku naszej radości miejsce II zdobył Piotr Pochłód z kl. III D, a na pozycji III uplasowała się Dominika Jasińska z kl. I C. Dwójce tej należą się szczere gratulacje, z uwagi nie tylko na ich wiedzę, lecz także na to, że pytania nie były typowo “książkowe”, dotyczyły one wielu zagadnień. Pobyt we Wrocławiu zakończyliśmy posiłkiem, po czym udaliśmy się w drogę powrotną, która również minęła spokojnie. Do Jeleniej Góry dotarliśmy około godziny 17.30.
Wyjazd, nie dość, że był udany, to w dodatku dał nam do myślenia i wiele nas nauczył. Wiedza ta z pewnością „zaowocuje” w naszej dalszej edukacji.

Szczególne podziękowania należą się p. Jolancie Schmidel, nie tylko za to, że umożliwiła nam uczestnictwo w warsztatach, lecz przede wszystkim dlatego, że poświęciła nam swój wolny czas, zadbała o miłą atmosferę podczas pobytu we Wrocławiu i wszystko “dopięła na ostatni guzik”. Cieszymy się, że mamy tak wspaniałych pedagogów i mamy nadzieję, że nie był to nasz ostatni tego typu wyjazd.

Sara Górska 2 a