NORWID w MUZEUM PANA TADEUSZA

 

11 października 2016 r. klasy II i III „A” wybrały się pod opieką p. Haliny Lejczak i p. Magdaleny Nogieć na wycieczkę do Wrocławia. Celem była wizyta w Muzeum PANA TADEUSZA, którego wszyscy byliśmy ciekawi, ale udało nam się odwiedzić również Muzeum Narodowe oraz Ossolineum.

Wizyta w Muzeum PANA TADEUSZA przerosło nasze oczekiwania! Zaprojektowane w nowoczesny sposób, zawierające wiele multimedialnych pomocy naukowych,  zachęca do zwiedzania. Można odnieść wrażenie, że muzeum  jest kontrastem samej epopei narodowej, lecz przybliża nam ją w doskonały sposób.  Mieliśmy okazję zobaczyć rękopis „Pana Tadeusza”, dowiedzieć się więcej o obyczajowości szlacheckiej oraz rozsmakować w samej epoce i Adamie Mickiewiczu.  Panie, które prowadziły  lekcje, nie skupiały się na treści, ponieważ III klasa ją znała, a II niebawem pozna. Poznaliśmy szczegóły życia wybitnego twórcy, podziwialiśmy szlacheckie stroje i próbowaliśmy odczytać pierwszą stronę rękopisu – co wcale proste nie było! Na końcu czekała nas dyskusja, której tematem było pytanie : Czy „Pan Tadeusz” powinien być lekturą obowiązkową?. Jako, że epopeję czytała póki co klasa III, starała się ona przekonać pozostałych, że owszem – warto. Przypomnieliśmy sobie w ten sposób wiele faktów z książki, oraz (mamy nadzieję) zachęciliśmy rówieśników do zaznajomienia się z nią. Dyskusja była bardzo ciekawa, a Panie z muzeum nie pozwoliły, by zbyt szybko się zakończyła, co tylko ją ożywiło.

Wycieczkę z pewnością zaliczymy do udanych.

Muzeum PANA TADEUSZA  polecamy z czystym sumieniem.

Wystawę w Muzeum Narodowym i wystawę „Nie ‘Na marne’. Sienkiewicz w  Ossolineum” również należy zobaczyć.

Mimo że we Wrocławiu każdy z nas już był, to wiele osób po raz pierwszy wstąpiło do wspomnianych ośrodków kultury. Dowiedzieliśmy wielu ciekawych rzeczy. Zdobyta wiedza przyda się  nie tylko w szkole, czy na maturze, ale również w życiu.

Zawsze miło jest więcej wiedzieć niż mniej 🙂

 

Sara Górska 3 A