Norwid u Gerharta Hauptmanna

Dnia 08.10.2019 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wycieczce zorganizowanej przez panią Jolantę Schmidel do willi niemieckiego pisarza i laureata Nagrody Nobla – Gerharta Hauptmanna. Grupa składała się z 15 uczniów kl. I i II. Na wstępie przywitała nas sympatyczna Pani przewodnik, która zaprowadziła wszystkich uczestników do sali multimedialnej (niegdyś pełniącej funkcję jadalni). Tam za pośrednictwem ulubionej muzyki towarzyszącej nagraniom z jego udziałem, mogliśmy poczuć dawną atmosferę tego domu . W gabinecie Hauptmanna znajdowały się wszelkiego rodzaju przedmioty pisarskie używane za życia twórcy, ale nie tylko! Dzięki fantastycznym opowieściom przewodniczki, dowiedzieliśmy się, iż pisarz nie skończył szkoły średniej oraz że był pasjonatem m.in. rzeźbiarstwa. W pomieszczeniu tym zagłębiliśmy się w historii jego zamiłowania do tworzenia dzieł,  a także natury, do której był bardzo przywiązany. Następnie weszliśmy na górne piętro, by z wysokości podziwiać polichromie zdobiące “serce domu”, czyli salę kominkową. Bez wątpienia wzbudzają one zachwyt, w szczególności gdy dowiadujemy się, że za namalowanie ich odpowiedzialna jest tylko jedna osoba (J.M.Avenarius). Na miejscu znajdowała się również wystawa poświęcona Leopoldowi Staffowi, miała ona na celu ukazanie nam poety z innej strony, jako wybitnego tłumacza oraz osobę, która w pewien sposób była związana z tym domem jak również z postacią Gerharta Hauptmanna. Do dzisiaj prawnukowie Benvenuta (syna Hauptmanna) przyjeżdżają do willi, by móc podziwiać cudowny budynek. Został on – według życzenia pisarza – po jego śmierci przekształcony we wspaniałe muzeum. Choć postać artysty pozostaje nieco niedoceniana, warto odwiedzić owe miejsce.

Julita Bigos IA

Martyna Jeziorska, klasa IA

“Boże Ciało”- Film, który wystawia rachunek… sumienia

Film, który wystawia rachunek… sumienia

Czy to możliwe, że Komasa w filmie „ Boże Ciało”, opowiadającym o tym, jak mieszkańcy głębokiej polskiej prowincji przeżywają żałobę, pokazuje, jak Polacy  nie radzili/nie radzą sobie z traumą smoleńskiej katastrofy? Czy to zamierzone, czy przypadkowe? Bo przecież podobieństwa są ostre  – niemożność wyjścia z żałoby,  kult ofiar…

Czy my, którym łatwo przychodzi paść w niedziele na kolana, równie ochoczo przyklękniemy w błocie, w które wrzuca nas reżyser? A przecież to konieczne , by przeżyć katharsis. Ciekawe, że zadanie  rzucenia nas na kolana Komasa powierzył debiutantowi – Bartoszowi Bieleni,    a że to debiut bardzo udany, czerep rubaszny może być naruszony…

Czy mając tendencję do stygmatyzowania , etykietowania uda nam się dostrzec w mordercy Boże Ciało? Za wyprostowanie ścieżek wiernych, ks. Tomasz też ponosi ofiarę..

Czy jesteśmy gotowi na takie obrazoburcze porównania, bo w tym patologicznym bohaterze przeciętność i świętość miesza się z diabolicznością.

Z pewnością udało się Komasie wytrącić nas ze strefy komfortu, bo poprawczak nie poprawia, a władza zawsze w rekach wójta i plebana, a los przesądza pochodzenie.   

Dla niektórych  „Damy radę” zamieni się choć na chwilę „Nie zawsze dajemy radę”

 

Norwid na Matematycznym Marszu na Orientację

W dniu 5.10.2019r. (sobota) uczniowie klasy 1C pod opieką Urszuli Kacprzyckiej wzięli udział w “Matematycznym Marszu na Orientacje” w Brzegu k. Wrocławia. Wystartowało około 120 patroli z różnych szkól Dolnego Śląska. Uczniowie Norwida wywalczyli 4 miejsce (Mikołaj Bilski, Mateusz Kudłacik oraz Szymon Klim). Pozostałe dwa patrole, zajęły wysokie ósme i osiemnaste miejsce w swoich kategoriach.
Gratulujemy sukcesów!

Piszą o sukcesie uczennic z Norwida

O sukcesie w Berlinie naszych uczennic można przeczytać w artykule- https://www.nj24.pl/article/poetki-z-jeleniogorskiego-liceum-z-sukcesem-w-niemczech

Jeszcze raz gratulacje!!!!!

Literacki klub dyskusyjny zaprasza

Literacki klub dyskusyjny wznawia praca po wakacjach. Pierwsze spotkanie  organizacyjne odbędzie się 3 października o godz.10:30 w bibliotece szkolnej. A potem tylko czytać, czytać, czytać ….. i dyskutować. Zapraszamy !!!!!!!

Szkoła bez hejtu

“Uczniowie naszej szkoły w osobach: Nina Kaczmarek, Amelia Lipińska i Dominika Ossowska z kl. 1a, Zuzia Banasik z Ib, Alan Zieliński z IIa, Daria Drozdek z IIb,  Martyna Ormianek z IId, Wojtek Wojciechowski z IIIc, Maciek Myśliwiec i Ania Stachowiak z IIId pod opieką pedagoga, p. Beaty Piskor-Świerad, wzięli udział w projekcie “Szkoła bez hejtu”. Akcja zorganizowana przez Moją Fundację rozpoczęła się o godz. 9:30 na błoniach jeleniogórskich 27.09.2019r.

Nasza grupa była podzielona na graficiarzy, którzy w tunelu obok Nowego Rynku malowali projekt muralu autorstwa Martyny Ormianek. Druga część młodzieży (6 osób) miała do wykonania 2 zadania terenowe – odnalezienie pięciu skrzynek z kopertami i zebranie śmieci na trasie do Perły Zachodu.

Rywalizacja była ostra, siły zawodników nierównomierne, ale udało nam się zebrać najwięcej śmieci zaraz po “Mechaniku”! Odnaleźliśmy również ukryte koperty, co w połączeniu ze świetnym muralem dało nam w efekcie II miejsce w całej akcji!

Gratulujemy uczestnikom projektu!!!

Uczennice Norwida z nagrodami w Berlinie.

W VII Międzynarodowym Konkursie Literackim „Młodzież pisze wiersze” wzięło udział 192 uczniów z Polski, Niemiec, Luksemburga, Danii i Islandii. 13-osobowe polsko-niemieckie jury wybrało najlepsze prace w ośmiu kategoriach.

Sara Kowalewska z kl. 2 F zdobyła pierwsze miejsce za swój autorski wiersz pt. „Rozterki motyla”. Autorskie tłumaczenie Narine Kuczyńskiej z kl. 3 E otrzymało trzecią nagrodę. Uczennica przetłumaczyła na język niemiecki wiersz pt.: „Niektórzy lubią poezję” Wisławy Szymborskiej. Zaproszenie do Berlina laureatek wraz z opiekunką Panią Jolantą Schmidel po odbiór nagród i dyplomów było świetną okazją do poznania nowych i ciekawych ludzi oraz zwiedzania stolicy Niemiec.

Od samego początku nasz wyjazd był nieprzewidywalny. Najpierw odwołano pociąg z Jeleniej Góry do Görlitz, potem „uciekły” nam dwa : do Cottbus i do Berlina. Kiedy w końcu dotarłyśmy na miejsce przywitano nas bardzo miłym gestem, jakim była torba słodyczy oraz kartka z pozdrowieniami. Ponadto razem z naszą opiekunką zwiedziłyśmy dwie wystawy fotograficzne i zostałyśmy zaproszone do wietnamskiej restauracji.

Sobotnie zajęcia były bardzo intensywne, odbywały się bowiem warsztaty interpretacji prowadzone przez panią Celinę Muzę, warsztaty tłumaczeń pod okiem pani Urszuli Czerskiej i Łukasza Szopy oraz warsztaty literackie z panią Dorotą Danielewicz, znaną pisarką i dziennikarką.

Po obiedzie odbyła się uroczysta prezentacja wierszy laureatów w Domu Poezji, a następnie spotkanie integracyjne. Zwycięzcy dostali atrakcyjne nagrody: książki, karty podarunkowe, płyty, kubki i słodycze. Po aktywnym dniu uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w pokazie świetlnym na fasadzie budynku Marie-Elisabeth-Haus.

Niedziela minęła nam pod hasłem atrakcje Berlina. Co prawda, ze względu na konieczność wcześniejszego wyjazdu do domu ominęło nas zwiedzanie miasta z przewodnikiem, ale zobaczyłyśmy za to Muzeum NRD. Niesamowite natomiast wrażenie wywarło na nas Muzeum Pergamońskie z wystawą” Panorama”. Wirtualny świat antyku uzupełniony o oryginalne fragmenty, głównie rzeźby, z Wielkiego Ołtarzu Zeusa, do których można podejść na wyciągnięcie ręki oraz obraz miasta Pergamon z roku 129 naszej ery na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Po przepysznym obiedzie we włoskiej restauracji udałyśmy się w drogę powrotną do Jeleniej Góry (na szczęście już bez perturbacji).

Jestem pozytywnie zaskoczona organizacją całego projektu. Myślę, że jest to jedna z niewielu okazji, aby osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej. Ponadto nagrodzone prace zostały opublikowane w zbiorze poezji oraz na stronach internetowych organizatorów. Wszystkich gorąco zachęcam do udziału w tym konkursie!

 

Sara Kowalewska, kl. II f

Slam poetycki w Norwidzie- nowy sezon

Każdy ostatni piątek miesiąca w Norwidzie jest magiczny. Nie dlatego, że jest piątkiem, a po piątku jest sobota. Wszystko przez to, że nauczyciele, uczniowie i osoby spoza szkoły spotykają się w Norwidowskim holu o 18:00, by wspólnie słuchać wierszy, muzycznych wystąpień i przyjemnie spędzić czas.

Zapraszamy 26 września 2019 ( piątek) hol Norwida godz.18:00.