POLSKA REWOLUCJA W ODPADACH

Loading

Dzieciaki z Polski wynalazły sposób na utylizację tworzyw sztucznych! W wieku 16 lat jako pierwsi na świecie udowodnili, że larwy motylicy Barciaka Większego (zwykły mol woskowy) utylizują worki foliowe, przy odpowiednich temperaturach! Paulina Frątczak i Adrian Grzonka to uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, którzy osiągnęli jedno z najważniejszych wyróżnień młodych naukowców na świecie. Wykazali, że na wyciągnięcie ręki dysponujemy skutecznym sposobem utylizacji plastiku, który zatruwa naszą planetę. Worki plastikowe których usuwaniem zajęli się młodzi bohaterowie, to jedno z największych idiotyzmów ludzkości. Za swoje osiągnięcie otrzymali złoty medal w kategorii ochrona środowiska, nagrodę specjalną „Canadian Special Award” i nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award” Międzynarodowego Konkursu Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie!

Do eksperymentu po godzinach lekcyjnych skłonił ich problem zanieczyszczenia środowiska. Cały proces ich badań trwał przez kilkanaście miesięcy. Główną inspiracją był dla uczniów tekst naukowy z 2017 r. który stworzył hipotezę, o silnych właściwościach larw tej motylicy. W trakcie swojego badania spędzając niemal każdy wolny czas po lekcji chcieli odpowiedzieć na pytanie, jak larwy mola woskowego zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych, przy różnym dostępie do pożywienia, jego ilości, a przede wszystkim zastanawiali się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu. Podzielili się badaniami i każdy z uczniów badał larwy w innych warunkach. Paulia i Adrian nie tylko jako pierwsi na świecie wykazali, że larwy tego owada naprawdę utylizują polietylen! Wykazali, że najskuteczniej dokonują tego w temperaturze 24 stopni oraz gdy stosunek wosku pszczelego którym są karmione do folii polietylenowej wynosił 1:1.
Nasza przyszłość jest tylko w takich ludziach. Tylko to pokolenie będzie w stanie naprawić błędy, które popełnialiśmy przez ostatnie dziesięciolecia. Historię tych młodych bohaterów przesłała mi ich nauczycielka Pani Barbara Halska, która wraz z nauczycielami Jerzym Maduzią i Lidią Gajdzik sprawowała nad projektem opiekę. Młodym gratuluję wiedzy, pasji i przede wszystkim wrażliwości na potrzeby planety. A Pani Pani Barbaro, powinna być wzorem dla innych, jak wykonywać swój zawód z pasją. Wspieraniem takich historii buduje Pani przyszłość dla nas wszystkich.
What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *