Ogromny sukces Norwida- 2 miejsce w Europie

W maju zakończył się trwający od ubiegłego roku międzynarodowy program “Prometeruse”, którego celem jest współpraca uczniów szkół średnich w całej Europie i na Bliskim Wschodzie, aby zaangażować młodzież w działania na rzecz klimatu. Nasza szkoła była jedną z sześciu w Polsce biorących udział w projekcie. Udział w nim brali uczniowie klas pierwszych i drugich, a cały projekt był koordynowany i odbył się dzięki współpracy nawiązanej przez nauczycieli j.angielskiego – M.Tomera i J.Gradkowska-Wiącek.
 
Po pierwszym spotkaniu organizacyjnym zostaliśmy podzieleni na kilkuosobowe grupy, z których każda miała przydzielony temat dotyczący zmian klimatycznych. Kolejnym etapem prac było przeprowadzenie ankiety pozwalającej nam umożliwić rozpoczęcie analizowania otrzymanych danych. Na ich bazie, na każdym kolejnym spotkaniu, pomału dążyliśmy do przekształcenia ich w plakat, który zawierał nasze wnioski i obserwacje. Każde rozpoczęcie prac było poprzedzone prelekcją na tematy związane z kryzysem klimatycznym i sposobach na jego przeciwdziałanie. Wiedza przekazywana była w prosty, zrozumiały i zwiozły sposób przez co lepiej mogliśmy zrozumieć w czym tkwi istota problemu. Cały projekt, ze względu na swój międzynarodowy charakter, prowadzony był w języku angielskim. Obawy były nieodłączną częścią każdego z nas, jednak wspólnie możemy przyznać, że były zbędne. Zostaliśmy bardzo pochlebnie ocenieni przez prowadzącego zajęcia, Benedicta O’Donnell. Bez wątpienia, nie ma lepszej metody na rozwinięcie swoich umiejętności językowych niż czysta styczność z językiem.
 
Współpraca przebiegała w przyjaznej atmosferze, bez zbędnych formalności. Wszelkie instrukcje były przejrzyste. Pandemia dotknęła również i naszego projektu. Spowodowała zmianę jego realizacji. Spotkania ze szkolnych ławek przeniosły się na Zoom-a, co jednak nie zmniejszyło naszej wydajności i zaangażowania. Projekt zakończyliśmy przedstawieniem prac i wspólnym podsumowaniem naszych działań. Projekt “Prometeruse” to niepowtarzalna, wyjątkowa okazja, która ponownie wyróżniła nasza szkołę wśród innych. Zajęła ona 2 miejsce w rankingu wszystkich szkół biorących udział w międzynarodowym projekcie, co jest dla nas samych niebywałym osiągnięciem. Dodatkowo, kilka osób zostało wyróżnionych za przygotowanie ciekawych plakatów podsumowujących cele i wyniki przeprowadzonych ankiet.
 
Wiedza na temat zmian klimatycznych jest bazową wiedzą w dzisiejszym świecie – mówi nam o przyszłości, którą będzie żyło pokolenie moje, moich rówieśników. Była to świetna okazja do przetestowania własnego siebie, swoich możliwości w pracy w grupie, jak i języka obcego, naszego wyrażania w nim siebie i swoich poglądów. Cieszę się, że mogę nazwać się uczestnikiem owego projektu.
 
Kamil Kowalski, 2a
 
Osoby biorące udział w projekcie Prometeruse:
 
Sara Czechowicz
Michał Czyżewicz
Magdalena Deka
Oliwia Gałka
Nina Kaczmarska
Ewa Kobielska
Sara Kowalewska
Kamil Kowalski
Joanna Markiewicz
Konstancja Missa
Patrycja Nieckula
Julia Piróg
Aleksander Rerich
Julita Sarniak
Zofia Stachura
Szymon Szachowski
Wiktoria Trzeciak
Daniel Wylegała
Anita Złotkowska
Emilia Kobielska
Marcelina Wachowicz