Lekcja z Mistrzem- Rafał Fronia
W ramach norwidowskich „Lekcji z Mistrzem” 7 grudnia 2017r. mieliśmy zaszczyt gościć Rafała Fronię, uczestnika Narodowej Zimowej Wyprawy na K2.
Oprócz tego, że mieszka w Jeleniej Górze przede wszystkim jest himalaistą, podróżnikiem, biega maratony, razem z kilkorgiem przyjaciół założył stowarzyszenie “Źródła życia dla Afryki”, którego celem była budowa studni w Afryce, co opisał jako współautor w książce -“Studnia w Kamerunie – opowiadania z gór”. Zdobywca ośmiotysięczników Gasherbrum II i Lhotse (tegoroczna majowa wyprawa).
Uczestniczył w wielu wyprawach w najwyższe góry, w tym w zimowej wyprawie PZA PHZ na Broad Peak 2010/2011, oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć i usłyszeć jak, od niemal samego początku, wygląda organizacja wyprawy na przykładzie zimowej wyprawy na Broad Peak w 2011r., począwszy od przygotowania sprzętu, transportu, formalności, które są konieczne aby uzyskać pozwolenie na poprowadzenie wyprawy na terenie obcego państwa, po odnalezienie się w nieprzewidywalnych często warunkach pogodowych i fizycznych trasy.
Opowiedział również o warunkach życia ludzi w krajach, przez które wiodły jego górskie szlaki. Obecna wyprawa, zimowa próba zdobycia K2 jest jedną z największych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski, dzięki niej Polacy maja szansę dokonania tego, czego do tej pory nikt jeszcze nie osiągnął w światowym himalaizmie.