NORWID I SECESJA

Loading

Jeszcze do 3 grudnia można zwiedzać wystawę „Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki” przygotowaną przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

Zwiedzający mogą zapoznać się z fotografiami i reprodukcjami projektów architektonicznych kilku budynków secesyjnych min. interesujących willi i kamienic czynszowych.

Jednak największym zainteresowaniem jeleniogórzan cieszą się aranżacje 5 secesyjnych wnętrz mieszczańskich tj. przedpokoju, kuchni, jadalni, gabinetu pana domu, saloniku pani domu. Tak zaprojektowana przestrzeń  daje możliwość podróży w czasie do końca wieku XIX i początku XX, kiedy to stolica Karkonoszy rozwijała się harmonijnie pod względem gospodarczym i kulturalnym. Atrakcję stanowi fakt, iż część wyposażenia to oryginalne przedmioty reprezentujące secesję w wydaniu karkonoskim. Zostały one pozyskane min. od mieszkańców Jeleniej Góry o okolic.

Lekcję muzealną odbyła już klasa 3 F. Niewątpliwie termin „secesja” nie będzie już kłopotliwym     tj. nieznanym zagadnieniem dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu  pani Anny Jezierskiej, która z  nieukrywaną przyjemnością przybliżała historię części secesyjnych bibelotów, mebli, a także części garderoby. I nie obrażała się, jeśli niektórym wydawały się one po prostu dziwne, nieestetyczne, czy nawet wręcz kiczowate. Całość wystawy daje duże wyobrażenie o secesji w Jeleniej Górze, choć w założeniu muzealników jest jedynie próbą zarysowania tematu.

Warto zobaczyć.

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *