Norwid na “Najdroższym”

Loading

 

15 grudnia dzięki legitymacjom dziennikarskim mogliśmy wybrać się do kina Grand na spektakl pt. ”Najdroższy” w reżyserii Marcina Sosnowskiego.  Ze względu na remont Teatru im. C.K. Norwida sztuka grana jest właśnie na scenie kinowej. Autorem sztuki jest Francis Veber.

Głównym bohaterem sztuki teatralnej jest François Pignon, w którego wciela się Piotr Konieczyński. Pignon to osoba niezaradna życiowo, która próbuje wyrwać się z sideł złej passy i przez kłamstwo usiłuje zwrócić na siebie uwagę. Początkowo wszystko idzie po jego myśli, jednak znając słynne powiedzenie ‘’kłamstwo ma krótkie nogi’’, możemy spodziewać się, że sielanka głównego bohatera nie będzie trwać wiecznie. Bardzo szybko pan François zostaje sprowadzony na ziemię i musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich nieprzemyślanych poczynań….

Poza tym: luźna atmosfera, nie brak jest scen, które są w stanie rozbawić publiczność do łez; jednak pod otoczką komizmu skrywa się ludzkie cierpienie i żałosne dążenie do zdobycia zainteresowania innych. Bohater sztuki za wszelką cenę chce udowodnić wszystkim swoją wartość, jednak otacza się ludźmi, dla których wyznacznikiem tej wartości jest pieniądz.

 

Spektakl ten jest idealnym przykładem tego, jak w przyjemny i łatwy w odbiorze sposób można przekazać ważną życiową lekcję.

Dzięki zastosowaniu kolokwializmów byliśmy w stanie w prosty sposób zidentyfikować się z bohaterami sztuki, bez wrażenia, że przedstawiane sceny są kompletną abstrakcją i oderwaniem od rzeczywistości. Według mnie zabieg ten dobrze wpłynął na ogólne wrażenie. Gdy perypetie francuskiego życia dobiegają końca, jesteśmy w stanie wysnuć morał z całej historii, który przez długi czas może błądzić po naszej głowie. Polecamy każdemu zaznajomienie się ze spektaklem ‘’Najdroższy’’.

Dziękujemy Dyrekcji Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze za współpracę z naszą szkołą i włączenie do projektu Dziennikarskie legitymacje

Kornela Tomczak ,Maksymilian Wieczorek,  kl.1A

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *