NORWID OCZAMI ABSOLWENTÓW

Loading

W dniach 17-18 listopada odbył się jubileusz 70-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Z tej okazji postanowiłam zapytać absolwentów jak wspominają czasy szkolne oraz jakie mają odczucia wchodząc dzisiaj do Norwida. Dodatkowo przeprowadziłam anonimową ankietę, która miała na celu podsumować całokształt Norwida.

Gdy pytałam Absolwentów o ich wspomnienia, praktycznie każdemu po usłyszeniu tego pytania, malował się piękny uśmiech na twarzy. Wszyscy wypowiadali się niezwykle ciepło o naszej szkole, ale wśród ich wspomnień dominowały szczególnie te śmieszne, które wydarzyły się za ich czasów. Najczęstszą historią, jaką mi opowiadali, była ta, kiedy zawaliły się szkolne ubikacje. ,,W zawalonej toalecie utknęła dziewczyna, pewien chłopak postanowił ją uwolnić. W nagrodę za ten czyn, na apelu został mu wręczony wytrych” – opowiada jeden z absolwentów z rocznika 73-74.

Inną sytuacją, którą podzielił się ze mną Pan Waldemar, było znoszenie pianina na parter z auli. ,,Razem z chłopakami z naszej klasy na przerwie postanowiliśmy pójść na cmentarz i wziąć parę łyków wina. Następnie polecono nam, abyśmy znieśli na sam dół pianino, które znajdowało się w auli. Nie ukrywajmy, było to dla nas niemałe wyzwanie, Wszystko szło świetnie, gdy nagle instrument wyślizgnął nam się z rąk i pojechał na sam dół.”

Pan Cezary opowiadał mi również o jego wycieczkach klasowych, a w szczególności o wyprawach w góry: ,,Dla nas młodych była to pewna forma wolności, swobody. Ta aktywność była ogromną przyjemnością, a najlepsze było to, że mogliśmy się integrować”- stwierdza. Pytając go, jak się czuł, gdy dzisiaj przestąpił próg naszej szkoły, powiedział z uśmiechem na twarzy i lekką nostalgią, że wspaniale.

Rozmawiając z absolwentami, natrafiłam na niesamowitego człowieka – Rafaela Panko. Opowiadał o swoim dorobku zawodowym, co zrobiło wielkie wrażenie. Pan Rafael aktualnie jest reżyserem i pracuje dla tureckiej telewizji, ale długo, jak on to ujął: ,,siedział w filmie.” Studiował on na Television Collage in Glasgow w Szkocji. Zna on cztery języki, w tym francuski, angielski, hiszpański i turecki. Mówiąc o swoich osiągnięciach, szczególną uwagę zwrócił na wywiady, które przeprowadził m.in. z Marco Piere White oraz gitarzystą Pink Floyd’u – Davidem Gilmour. Za sprawą Pana Rafaela w polskim Masterchefie wystąpił wyżej wymieniony Marco Piere White, Gordon Ramsey, Michel Roux oraz jego syn – Michel Roux Jr. Dodatkowo Pan Rafael uchylił mi rąbka tajemnicy, że pisze swoją autorską książkę.

Na początku wspomniałam również o ankiecie. Absolwenci mieli okazję na odpowiedzenie na pytania typu: jaki był ich ulubiony przedmiot oraz czy podobało im się w Norwidzie i czy polecili by go innym. Ku mojemu zaskoczeniu, największa ilość, bo prawie 50% stwierdziła, że najbardziej w szkole lubili matematykę. A na pytanie o ich stosunek do naszej szkoły, prawie jednogłośnie, bo aż 95%, uznało, że II LO jest świetną szkołą i chętnie by do niej wrócili.

Autor: Adrianna Czystołowska 1a

Pomoc przy realizacji: Kornela Tomczak 1a

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *