UROCZYŚCIE I WZRUSZAJĄCO NA JUBILEUSZU NORWIDA

Loading

W piątek 17 listopada 2017 roku odbyła się uroczystość z okazji 70 – jubileuszowej,  rocznicy istnienia naszej szkoły. Obchody trwały aż dwa dni, ale to właśnie w piątek miała miejsce ich  oficjalna część, na której o randze VIP-a decydowało nie stanowisko, a to, czy mógł powiedzieć: „Tak, jestem z Norwida”. Wszyscy zebrani potwierdzali, że to szkoła, która  oprócz tego, że kształci na wysokim poziomie, to stwarza niepowtarzalną atmosferę przyjaźni i zrozumienia, w której wybacza się błędy młodości…

Spotkaliśmy się w Filharmonii Dolnośląskiej na Sali Koncertowej im. Stefana Strahla. Mimo iż jest to największa z sal, miejsca i tak ledwie starczyło dla nas wszystkich. Szczególnie tłumnie na uroczystość przybyli oczywiście absolwenci z dawnych lat oraz ci, którzy są przyjaciółmi Norwida.

Przywitani zostaliśmy wysokiej klasy filmem promującym szkołę i charakteryzującym całą tę szczególną Norwidowską Społeczność. Materiał ten w znakomity i wiarygodny sposób ukazał styl życia w Norwidzie, wysoki poziom nauki, a także zaangażowanie uczniów w życie kulturowe szkoły. Przedstawione zostały także wiosenne norwidowskie koncerty, dni otwarte szkoły, osiągnięcia i możliwości uczniów oraz… coraz bardziej zyskujące na popularności, wieczory poetyckie, zwane Slamami, które powoli stają się kulturową wizytówką Norwida. Wszystko to sprawia, że móc powiedzieć „Jestem z Norwida” to powód do niewyobrażalnej dumy.

Po projekcji filmu przyszedł czas na tę bardziej formalną część uroczystości. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie wysłuchaliśmy licznych przemówień, których oficjalny ton łagodzony był anegdotami o latach szkolnych. Głos wielokrotnie zabierali obecni i dawni Dyrektorzy naszej szkoły. „Norwid to szkoła, do której miło wraca się nie tylko wspomnieniami”- usłyszeliśmy. Obecnością i przemową zaszczycili nas m. in. Wiceminister Edukacji – Marzena Machałek, Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Poseł Zofia Czernow,  absolwent Norwida –  Marcin Zawiła,  Senator – Krzysztof Mróz..

Wzruszające wspomnienia związane z Norwidem zakończyły tę część obchodów jubileuszu, a tym samym rozpoczęły artystyczną część uroczystości. Wystąpili absolwenci Norwida: Justyna Sieniuć, Kinga Waszniewska,  Maria Zagajewska, Agnieszka Michałkiewicz, Paulina Bocian, Natalia Droń i obecny uczeń Norwida – Wojciech Kowal. W wielu przypadkach to studenci na akademiach muzycznych. Usłyszeliśmy muzykę dawną wirtuozersko wykonaną na akordeonie, przebojowe ragtime’y Scotta Joplina, a także kilka wokalnych występów, zabrzmiał chociażby rock’n’rollowy klasyk „I Put a Spell On You” autorstwa Jay Hawkins. Na koniec wystąpił punk rockowy zespół Stress, pochodzący z Jeleniej Góry, który mimo swych ciężkich brzmień zaciekawił i porwał muzycznie niejednego konesera muzyki rozrywkowej. Organizacją części artystycznej zajęła się Pani Renata Kryńska, a całą uroczystość w ciekawy sposób prowadzili również absolwenci naszej szkoły – Martyna Dukowicz i Aleksander Pietryniecz.

Norwid to szkoła, która „wydała na świat” wiele wspaniałych umysłów- lub po prostu- wspaniałych ludzi. Cieszymy się, że tak dużo absolwentów zaszczyciło nas swoją obecnością na obchodach siedemdziesiątej już rocznicy istnienia naszej szkoły. Niezmiernie miło nam, obecnym uczniom, jest patrzeć na starsze roczniki, ze wzruszeniem wracające do wspomnień o czasach szkolnych i z sentymentem spoglądające na bramę wejściową na teren Norwida…

Maksymilian Wieczorek

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *