I NORWIDOWSKI KONKURS WIEDZY MEDYCZNEJ

Loading

12  września – szkołę naszą odwiedził absolwent „Norwida” lek.med. Filip Banaszak- pomysłodawca I Norwidowskiego  Konkursu Wiedzy Medycznej.

Spotkania odbyły się w auli  i zgromadziły  pokaźną liczbę uczniów zainteresowanych tematem I Norwidowskiego Konkursu Wiedzy Medycznej. Doktor Banaszak precyzyjnie nakreślił  zakres czynności podejmowanych przez  poszczególne zawody związane  z opieką nad zdrowiem psychicznym ludzi oraz rolę metodologii oraz schematyzacji działań w procesie leczenia pacjenta.  Taki praktyczny wgląd w sposób wykonywania zadań związanych z  owymi zawodami – dał wielu z nas pogląd na całościowy system opieki nad zdrowiem psychicznym społeczeństwa i uświadomił ideę holistycznego podejścia do pacjenta w  dziedzinie, która jeszcze w nie tak dawnej przeszłości  stawiała pierwsze, nieśmiałe kroki. Nasz absolwent z akademicką dokładnością tłumaczył niuanse tak abstrakcyjne dla laika w dziedzinie psychiatrii, jak różnica pomiędzy osobowością a charakterem.

Następnie doktor Banaszak dał uczniom możliwość wcielenia się w psychoanalityków poprzez projekcję umiejętnie zmontowanych fragmentów filmów, pozwalających określić rys psychologiczny postaci w nich występujących. Po obejrzeniu materiału multimedialnego  nasz prelegent stawał się moderatorem dyskusji mającej na celu wypunktowanie ogółu zachowań oraz wynikających z nich relacji z otoczeniem, aby móc -drogą indukcji- nakreślić ogólne cechy danej postaci i dowiedzieć się jakie zaburzenia one reprezentują.

Zainteresowanie formą prowadzonych zajęć było na tyle spore, że po zakończonych lekcjach liczna grupa uczniów pozostała, aby kontynuować zgłębianie tajników zaburzeń osobowości poszczególnych bohaterów filmowych. Całości wydarzenia towarzyszyła bardzo przyjemna atmosfera wspólnego zgłębiania wiedzy. Nie ulega wątpliwości, że spotkanie było prowadzone w sposób  ciekawy, stymulujący, rzeczowy.

Na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 13 września – Pan Filip wraz z małżonką zostali przywitani  przez liczny tłum uczniów, który przybył do auli, aby kontynuować intelektualną przygodę. Nie obyło się bez kilku słów słusznej i trafnie wyrażonej aprobaty dla pomysłu na organizację konkursu o wiedzy medycznej .

Na początku, wszyscy zainteresowani udziałem w konkursie, zostali zapoznani z najważniejszymi aspektami technicznymi tej inicjatywy, następnie nastąpiło płynne przejście do najbardziej wyczekiwanej części, czyli sedna prezentacji. Podobnie jak poprzednim razem, nie można było odmówić Prezentującemu  ogromnej erudycji . Warto podkreślić, że tak  rzetelną dawkę wiedzy przedstawił nam w bardzo przyswajalnej formie.

Na zakończenie  lek.med. Banaszak – ku uciesze grupki najbardziej zainteresowanych poruszaną tematyką – zaprezentował  „bonus” w formie możliwości analizy zachowań kulturowych wybranych bohaterów filmowych. Wybitne zdolności dydaktyczne Pana doktora, przejawiające się w zadawaniu pytań pomocniczych, pozwoliły ukierunkować dyskusję na właściwe tory i pomóc nam w wyrażeniu poprawnej konkluzji  interpretującej zachowania obserwowanych bohaterów filmowych.

Wydaje nam się, że możemy trzymać kciuki za osoby biorące udział w konkursie i mieć nadzieję, iż zmotywuje je ciekawość oraz zainteresowanie zawartością skryptu, a nie główna nagroda, która choć osobliwa i bez wątpliwości bardzo przydatna w rozwoju naukowym ( i nie tylko ) winna być jedynie miłym dodatkiem wieńczącym otrzymanie tytułu Laureata I Norwidowskiego Konkursu Wiedzy Medycznej !

                                                                                             Ola  Ziemlewska i Jan Czarnecki z kl. 3 B

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *