MIKROPLASTIK – MEGA PROBLEM

Loading

Na początku roku szkolnego 2019/2020 zawiązała się współpraca młodych ludzi, którzy chcieli razem omówić globalny problem. Czym on był? Otóż podjęli się projektu „Mikroplastik w środowisku”. Ale dobrze, co to jest mikroplatik?!

Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Jest on uważany za produkt niektórych produktów m.in. brokatu, pasty do zębów czy kremów z filtrem. Powstaje on również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych np. butelek PET. Swoją malutką strukturą niesie OGROMNE zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Mikroplastiku najwięcej znajdziemy w oceanach i morzach. Zagraża on organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta i w ten sposób podróżuje w górę łańcucha pokarmowego. Cząsteczki mikroplastiku występują też w dużych ilościach na plażach. Problem jest tak rozległy, że sięga aż Arktyki, gdzie występuję na pokrywie lodowej.

W 2018 roku przeprowadzone zostało badanie na osobach z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Holandii, Polski, Rosji i Austrii. W kale wszystkich uczestników badania natrafiono na mikroplastik. Badacze sugerują, że do ciał badanych przedostał się wraz z pożywieniem. We wcześniejszych badaniach udowodniono obecność mikroplastiku w wodzie z kranu, wodzie butelkowanej, rybach oraz piwie. Niestety obecność tworzyw sztucznych w organizmach ludzi może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Dokładnych badań na ten temat jeszcze nie ma, ale są podejrzenia, że może mnie c wielki wpływ na gospodarkę hormonalną.

Nasza mała grupa rozwija się, przez ostatni rok prowadziliśmy badania na ankietowanych. Z analizy wynika, że społeczeństwo jest świadome zanieczyszczenia środowiska, lecz dalej około połowa ankietowanych nie wie za wiele o mikroplastiku i narastającym zagrożeniu spowodowanym przez jego szkodliwość.

W ostatnich tygodniach nawiązujemy kontakt z Wydziałem Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej. O naszych osiągnięciach na pewno was powiadomimy.

Skład zespołu:

  1. Marta Bladowska 2C
  2. Jakub Bartłomowicz 2C
  3. Filip Kwidziński 2C
  4. Szymon Klim 2C
  5. Mikołaj Bilski 2C
  6. Karol Szandurski 2C
  7. Bartosz Zawierucha 2C
What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *