MIKROPLASTIK – MEGA PROBLEM

 99 wyświetleń, w tym 1 dzisiaj

Na początku roku szkolnego 2019/2020 zawiązała się współpraca młodych ludzi, którzy chcieli razem omówić globalny problem. Czym on był? Otóż podjęli się projektu „Mikroplastik w środowisku”. Ale dobrze, co to jest mikroplatik?!

Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Jest on uważany za produkt niektórych produktów m.in. brokatu, pasty do zębów czy kremów z filtrem. Powstaje on również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych np. butelek PET. Swoją malutką strukturą niesie OGROMNE zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Mikroplastiku najwięcej znajdziemy w oceanach i morzach. Zagraża on organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta i w ten sposób podróżuje w górę łańcucha pokarmowego. Cząsteczki mikroplastiku występują też w dużych ilościach na plażach. Problem jest tak rozległy, że sięga aż Arktyki, gdzie występuję na pokrywie lodowej.

W 2018 roku przeprowadzone zostało badanie na osobach z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Holandii, Polski, Rosji i Austrii. W kale wszystkich uczestników badania natrafiono na mikroplastik. Badacze sugerują, że do ciał badanych przedostał się wraz z pożywieniem. We wcześniejszych badaniach udowodniono obecność mikroplastiku w wodzie z kranu, wodzie butelkowanej, rybach oraz piwie. Niestety obecność tworzyw sztucznych w organizmach ludzi może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Dokładnych badań na ten temat jeszcze nie ma, ale są podejrzenia, że może mnie c wielki wpływ na gospodarkę hormonalną.

Nasza mała grupa rozwija się, przez ostatni rok prowadziliśmy badania na ankietowanych. Z analizy wynika, że społeczeństwo jest świadome zanieczyszczenia środowiska, lecz dalej około połowa ankietowanych nie wie za wiele o mikroplastiku i narastającym zagrożeniu spowodowanym przez jego szkodliwość.

W ostatnich tygodniach nawiązujemy kontakt z Wydziałem Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej. O naszych osiągnięciach na pewno was powiadomimy.

Skład zespołu:

  1. Marta Bladowska 2C
  2. Jakub Bartłomowicz 2C
  3. Filip Kwidziński 2C
  4. Szymon Klim 2C
  5. Mikołaj Bilski 2C
  6. Karol Szandurski 2C
  7. Bartosz Zawierucha 2C

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *