WIDOK Z MOJEGO OKNA

Loading

W 1816 roku Joseph Nicéphore Niépce rozpoczął eksperymenty nad utrwaleniem obrazu, otrzymywanego za pomocą camery obscury. Swoje badania przeprowadzał w laboratorium na terenie rodzinnej posiadłości Le Gras w Saint-Loup-de-Varennes koło Chalon. To właśnie widok z okna tej pracowni próbował utrwalić na pokrytym substancją światłoczułą podłożu. Słabe obrazy udawało mu się otrzymywać w 1824, ale dopiero w 1826 przy pomocy lepszego sprzętu i na metalowej płytce, uzyskał pierwszą trwałą (choć dość nieczytelną) fotografię, przedstawiającą widok z pracowni w Le Gras. Nie wiadomo, ile wynosił czas jego naświetlania. Szacuje się ze zdjęcie to naświetlane było ok 8 godzin lub nawet więcej. I tak powstała jedna z pierwszych znanych fotografii.
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w projekcie „Widok z mojego okna”

organizowanym przez JCK. Projekt ten będzie polegał na tym że za pomocą camery obscury – czyli profesjonalnego aparatu otworkowego – będzie można wykonać własną fotografię na wzór fotografii wykonanej przez Niépce’a.
Wystarczy zgłosić się do JCK i wypożyczyć aparat otworkowy (z przygotowanym do naświetlenia materiałem światłoczułym) i naświetlić zdjęcie wg instrukcji. Następnie należy przynieść aparat do JCK i tam profesjonalne laboratorium wykona dalszą obróbkę naświetlonego materiału. Po wcześniejszym umówieniu będzie nawet można uczestniczyć w magicznym procesie wywołania fotografii w ciemni i obraz wywołać własnoręcznie!.
Fotografie uczestników projektu umieścimy na stronie JCK i na specjalnej stronie projektu „Widok z mojego okna”. Projekt rozpoczynamy od 25.06.2021 r.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału – zapisy i informacje pod adresem: tomasz.mielech@poczta.fm
 

 

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *