MÓWIMY NIE CZERNIAKOWI!

Loading

14.06 (wtorek) klasa IIa razem z swoim nauczycielem biologii Panią Renatą Kędzior zorganizowała heppening w ramach Ogólnopolskiego Programu „ABCDE czerniaka”, do którego nasza Szkoła przystąpiła we wrześniu 2022 roku. Podczas lekcji biologii uczniowie wybrali się na Plac Piastowski, aby zarażać wiedzą przechodniów.

Uczniowie byli wyposażeni w atrybuty takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne oraz przygotowane wcześniej słoneczka. Zabieg artystyczny miał wyróżniać grupę oraz ukazać jak ważne jest noszenie ubrań, akcesoriów chroniących przed słońcem. Klasa prezentowała również kolorowe plakaty na temat raka skóry. Można było wyczytać z nich między innymi: czym jest czerniak, jego rodzaje, czym się charakteryzuje, jak się przed nim chronić i jakie powoduje objawy. Rozdawane były również kolorowe ulotki, w których zostały zamieszczone najważniejsze informacje na temat czerniaka. 

Uczniowie przygotowali parę pytań do przechodniów, aby sprawdzić ich wiedzę na tak ważny temat. Z obliczeń wyszło że ok. 50% odpowiedzi było prawidłowych. Nie jest to najgorszy wynik, ale powinniśmy bardziej skupić się na tym problemie i edukować społeczeństwo, ponieważ z Czerniakiem nie ma żartów!

Gdybyście byli zainteresowali poniżej znajdują się zadawane pytania:

  1. Kto jest szczególnie narażony na ryzyko wystąpienie czerniaka?
  2. Czy czerniak jest uleczalny?
  3. Czy czerniak jest chorobą dziedziczną?
  4. Jakie są objawy czerniaka?
  5. Jak leczyć czerniaka?
  6. Czy czerniak to rak?

Grupa była bardzo zadowolona z zainteresowania ludzi informacjami jak i ulotkami. Dbajmy o to, aby Nasze społeczeństwo było do edukowane! 

Do akcji dołączyło też parę innych uczniów z naszej szkoły, którzy również byli zainteresowani tematem. Poczęstowali się ulotkami i zrobili z nami wspólne zdjęcia.

Ważne, aby zaznaczyć że udało się nam również udzielić wywiadu do radia przypadkowo spotkanej dziennikarce z Warszawy, której spodobała się nasza akcja. Pani redaktorka przyłączyła się do naszych działań w celu stworzenia reportażu w radiu. Jeśli tylko ta relacja pojawi się w internecie zostanie zamieszczony do niej link:

Organizatorkami wydarzenia i koordynatorkami Ogólnopolskiego Projektu są: nauczyciel biologii Pani Renata Kędzior i pielęgniarka szkolna Pani Marzena Dobrzańska.

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *