POWRÓT COMIESIĘCZNYCH WYKŁADÓW FILOZOFICZNYCH — PIERWSZE SPOTKANIE

Loading

Powrót comiesięcznych wykładów filozoficznych - pierwsze spotkanie Już od kilku lat w Norwidzie odwiedza nas profesor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, pan Artur Pacewicz, dzięki inicjatywie pani mgr Magdaleny Nogieć. Pandemia pokrzyżowała plany regularnych spotkań, ale nareszcie po długiej przerwie odbył się pierwszy w tym r. szk. wykład wprowadzający uczniów do podstawowych zagadnień filozofii!

Dnia 22 września 2021 roku do naszej szkoły z wykładem przyszedł pan dr hab. Artur Pacewicz, który jest wykładowcą filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Spotkanie trwało dwie godziny lekcyjne, wzięli w nim udział chętni uczniowie klas pierwszych.

Profesor wprowadził zgromadzonych w tajniki filozofii. Spotkanie zaczęło się od samego pytania — czym jest filozofia?  „Ona chce ogarnąć swoją myślą wszystko”. Rozwijanie tego pojęcia przeszło do oczywistych pytań z nieoczywistymi odpowiedziami, bo w końcu, dlaczego się uczymy? Co to znaczy być mądrym? Kim jest sam filozof? Prawda to zgodność z rzeczywistością, czym jest jednak sama rzeczywistość? W swoim wykładzie pan profesor odwołał się m.in. do Platona, Freuda i Marksa, czym zachęcił słuchaczy do poznawania ich poglądów na świat. Profesor poprosił uczniów również, o wytłumaczenie mu, czym jest pojęcie, co pokazało, jak zawiła jest filozofia.

Spotkanie pozostawiło uczniów z masą pytań. Z pewnością po wykładzie nie patrzyli tak samo na otaczającą ich rzeczywistość. Pan profesor pokazał, jak ważne jest krytyczne myślenie i nieograniczanie się tylko do własnych poglądów. Swoim temperamentem zaraził uczniów i zachęcił ich do kolejnych spotkań. Następny wykład będzie w październiku,  więc wszystkich zainteresowanych umiłowaniem mądrości zapraszamy!

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *