WYNIKI PLEBISCYTU PWN NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021
Wydawnictwo naukowe PWN współpracując z Uniwersytetem Warszawskim, utworzyło plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku w 2016. Głosowanie jest organizowane do teraz i właśnie dziś na stronie firmy wydawniczej pojawiły się wyniki prezentujące wisienkę na torcie słów młodzieżowych używanych w 2021 roku.
Plebiscyt jest podzielony na dwa etapy — najpierw zgłaszane są wszelkie możliwe słowa podane przez użytkowników. Później jury, którego skład możemy odnaleźć na oficjalnej stronie wydawnictwa, dokonuje analizy zgłoszeń (ponieważ w plebiscycie nie mogą pojawić się słowa obraźliwe etc.). W drugim etapie głosujący wybierają swojego faworyta z najczęściej podawanych dwudziestu słów zgodnych z regulaminem.
— „Osobiście uważam, że plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku to dość interesujący pomysł. Jednak wybór takiego określenia nie jest łatwym zadaniem. Trzeba znaleźć słowo najczęściej używane przez młodzież, a takiego po prostu nie ma. Używamy wielu zwrotów, każdy posługuje się innymi. Plusem jest oczywiście to, że głosują zwykli ludzie.” — Możemy usłyszeć od piętnastoletniego Gracjana Hamery, ucznia Norwida.
Warto przypomnieć sobie o wyniku plebiscytu z tamtego roku, jednak nie można tego zrobić, ponieważ nie został rozstrzygnięty. Słowa, które były najczęściej podawane, zawierały w sobie m.in. nazwisko postaci politycznej oraz osiem gwiazdek, które nie zgadzały się z regulaminem, co obeszło się sporym niezadowoleniem wśród głosujących.
— „Trochę nie podoba mi się ta cała „poprawność polityczna” plebiscytu. Rozumiem, że takie: „***** ***” może być wulgarne, ale usuwanie tego z głosowania to według mnie trochę cenzura i zmniejszenie wolności słowa młodzieży. To w końcu nasz plebiscyt! To w końcu nasze słowa! To w końcu jest nasze zdanie! Powinniśmy mieć prawo do wyrażania własnych poglądów, nawet jeśli ktoś (tak, jak na przykład ja) nie brał udziału w tym plebiscycie.” — tak wypowiedział się uczeń pierwszej klasy naszego liceum o zaistniałej sytuacji.
Jednak w tym roku plebiscyt został poprowadzony pomyślnie i do 30 listopada można było zagłosować na swoje ulubione słowo. Oto lista słów spomiędzy których w tym czasie mieli możliwość wybierać głosujący:
— baza — wiedzieć o co chodzi, pozytywny stosunek do czegoś;
— boomer — osoba ze starszego pokolenia, która nie nadąża za postępem nowych technologii, najczęściej idealizuje czas swojego dzieciństwa, mówiąc ”kiedyś to było”, jednocześnie krytykując obecną młodzież;
— cringe — żenada, wzdryganie się przed czymś;
— essa — okrzyk zadowolenia, wyrażenie prostoty wykonania zadania;
— ez — łatwo;
— foliarz — zwolennik teorii spiskowych, nieufający lekarzom i specjalistom;
— gituwa — wyrażenie pozytywne, jest w porządku;
— IMO — ang. in my opinion, skrót używany przed wyrażeniem swojego zdania;
— kox — pozytywny przymiotnik;
— mrozi — żenada, wzdryganie się przed czymś, cringe;
— naura — skrót od ”na razie” używany na pożegnanie;
— oddaje — stwierdzenie, że coś się opłacało;
— PogChamp — emotikona używana na serwisie Twich używana do wyrażenia podekscytowania, zadowolenia;
— rel — ang. relatable, relatywny, prawdziwy, utożsamianie się z kimś, czucie tego samego;
— sheesh — ang. rany, a niech to;
— sus — ang. suspicious, oznacza coś podejrzanego, słowo stało się popularne przez grę Among Us, w której określano tak osobę, którą podejrzewano o granie przeciwko drużynie;
— sześćdziesiona — konfident, kapuś;
— śpiulkolot — miejsce do spania;
— twoja stara — odpowiedź na pytanie ”kto?”;
— zodiakara — dziewczyna wierząca we wróżby, przepowiednie oraz znaki zodiaku.
Dziś dowiedzieliśmy się, że na miejscu trzecim znalazło się określenie twoja stara, na drugim naura, a na szczycie podium śpiulkolot.
Nie przegapcie następnego plebiscytu! Naura~
Jeden komentarz
admin
WoW, ale tym wpisem zaimponowałaś mi w tym miejscu – Siara – Killer 🙂