JESTEŚMY Z NORWIDA – IMPRESJA I REFLEKSJA

Loading

8_koncert_charytatywny_jestesmy_z_norwida_31Aby ten tekst tak szybko nie umknął pozwalam sobie go teraz zacytować. Życzę miłej lektury.

„Jesteśmy z Norwida” – reż. Ryszard Grzywacz – II LO im. CK Norwida w Jeleniej Górze, Teatr im. CK Norwida w Jeleniej Górze

Bierzesz do ręki nienaruszalny tekst. Serwujesz sobie sensy, które najczęściej nie docierają do ciebie od razu. Spotykasz się nagle z tekstem trudnym i zawiłym. Patron koncertu wymaga. Poezja, która zniechęca, bo język jej jest odległy. W końcu Norwid kończyłby dwieście lat… Czujesz się źle, bo jest „za smutny”. Potem jednak przychodzi olśnienie – śnienie!

Nagle widzisz obraz. Ten, który przed oczami widział poeta. Co, oczywiście, najpewniej jest bzdurą, bo przecież to był inny czas, inny świat, a każdy co innego ma w głowie. Ale przeczuwasz. Tworzy się z tego impresyjna wizja, w której jest miejsce na muzykę, śpiew, taniec. Kontekst mamy współczesny. Prowadzący śnią. Śni im się przepięknie: wciąż starają się wyśnić Norwida.

Ryszard Grzywacz (reżyser i scenarzysta koncertu, na co dzień polonista w „Norwidzie”) i Justyn Bilski (współscenarzysta, na co dzień historyk w „Norwidzie”) tworzą zgrany duet. Wydarzenie rozpoczęło się emocjonującą licytacją charytatywną przedmiotów, żeby płynnie przejść do części artystycznej. Nad prowadzącymi na ekranie wyświetlony jest portret Norwida. Z takim zawadiackim uśmiechem. Trochę w kontraście i trochę w kontekście do tego, co na scenie. A na scenie (już podczas samego konceru) się dzieje.

Są piosenki z zespołem i występy solo. Jest taniec grupowy i indywidualny. Wreszcie – jest też teatr młodzieżowy. Krótkie scenki, które to wszystko spinają. Wtedy nad sceną pojawia się tekst wiersza, który usłyszymy też ze sceny. Poetycki opis emigracji, pragnienia wolności, niezgody na zastany świat. Podskórny bunt. Niby ten Norwid taki trudny, ale jak się tak wgryźć w tekst… Jest nawet patriotyzm i widmo Ministra Czarnka.

Norwid w Norwidzie i Norwidem pogania. Ale nie wygania, tylko zatrzymuje. W zamyśleniu. Bo spojrzeć na poezję scenicznym obrazem nie jest łatwo. Wyartykułować ją z sensem. Tu się udało zachwycająco. Było schyłkowo, bo przecież taki ten Norwid jest. Mamy u niego (a także w naszym świecie wokół – uniwersalizm!) tabuny „zła i niedobra” i takiej wizji świata, że właściwie „wieszajmy się wszyscy wraz”. Niejako przeciw temu widzimy energię młodych ludzi. Licealistów. Przyszłości tego narodu. Jakkolwiek wydźwięk ma to pozytywny. Nawet (w może właśnie wtedy najbardziej?), kiedy w brawurowym finale wszyscy młodzi artyści oraz prowadzący koncert wraz z zaproszoną na scenę kadrą nauczycielską śpiewają „Niemiłość” Tomasza Organka.

Na koniec jeszcze Cyprian się się wiesza. Ale szybko okazuje się, że wcale nie on, tylko jakiś bezdomny w jego ciuchach. Jednak napięcie jest. Ale też lekkość i inteligentny typ humoru. Trójkąt Filmowy nakręcił młodość wieszczów, tylko taką ubraną we współczesność. Mickiewicz, Słowacki i Krasiński imprezują w najlepsze razem z Norwidem – przecież to jego urodziny! Teoretycznie nie może się to dobrze skończyć, a jednak…

Siła tego liceum tkwi w ludziach. Siła tego teatru również. W twórcach. W uczniach. Wychowawcach. Nauczycielach. W ludziach, którzy pokazują, że być sobą nie tylko można, ale warto. Tam się wykuwa piękno wewnętrzne, pielęgnuje wrażliwość. I choć świat jakby ostatnio zmroczniał znacznie, to jednak są iskry nadziei. Dopóki „późne wnuki” domagają się wartości najważniejszych i wyrażają to choćby w ściśle artystycznej formie. Człowiek siedzi na widowni i jest dumny. Jakoś zbudowany od środka. Tak po prostu. Szczególnie, że ja też jestem z Norwida.

__

Koncert charytatywny „Jesteśmy z Norwida”, reż. Ryszard Grzywacz, scenariusz: Ryszard Grzywacz, Justyn Bilski
II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze we współpracy z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, koncert pod patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka
Wystąpili: uczniowie II LO w Jeleniej Górze – w tym Teatr Młodzieżowy Jąja, grupa taneczna Szkoły Tańca Beaty i Tomasza Tabor w Jeleniej Górze, zespół Stompter’

Joanna Marcinkowska
Dziennik Teatralny Jelenia Góra
23 października 2021

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *