DZIEŃ ZIEMI 2024R  W „NORWIDZIE”

Loading

dzien_ziemi_norwid_jelenia_gora_1Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypomina się, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę!

Święto to zostało ustanowione przez  Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów – wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych – wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.

W naszej szkole uczniowie wykonali plakaty z przesłaniem  nawiązującym  do potrzeby ochrony naszej planety.

W piątek, tj. 19 kwietnia, ucz. kl. 1g wraz z prof. L. Morcinek porządkowali teren w najbliższej okolicy naszej szkoły

Wśród „ zdobyczy” znalazły się m.in. części do samochodu (fragmenty karoserii auta), części wózka dziecięcego czy elementy garderobydzien_ziemi_norwid_jelenia_gora_2 (koszule, spodnie itp.).Takie „cuda” zostały znalezione w centrum naszego uzdrowiska….. No cóż, upłynie jeszcze wiele wody w naszej Kamiennej zanim zmieni się świadomość mieszkańców Cieplic o znaczeniu potrzeby wyrzucania śmiecie w miejsca do tego przeznaczone…..

Uczniowie każdej klasy zbierali fundusze ( 2 zł/ucznia).Do dnia 24 kwietnia zostało w sumie uzbieranych: 767 zł.

Z ubiegłej akcji, za rok 2022r., została pula pieniędzy wynosząca= 598zł.

W uzgodnieniu z p. dyr. szkoły Iwoną Kumek, p. kierownikiem administracji Dariuszem Owsianką i organizatorem  obchodów Dnia Ziemi p. Luizą Morcinek uzbierana kwota będzie przeznaczona na:

1) Zakup nawozów do tui oraz rododendronów;

2) Zakup desek kompozytowych do ławek znajdujących się na podwórzu szkolnym.

Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i życzę całej społeczności Norwida bycia Eko nie tylko 22 kwietnia…..

Luiza Morcinek

 

What’s your Reaction?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *