UCZNIOWIE NORWIDA NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI O DZIENNIKARSTWIE ŚLEDCZYM

HBO Polska i Gazeta Wyborcza byli organizatorami międzynarodowej konferencji „Jak wiele możesz poświęcić? Cena prawdy w dziennikarstwie śledczym”. Wydarzenie odbyło się we wtorek, 3 listopada w Warszawie. Temat konferencji zainspirowany jest nowym polskim serialem HBO „Pakt”.
Uczniowie klasy 3a z wychowawczynią Magdaleną Nogieć z II LO im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze mieli przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Podczas konferencji dziennikarze z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji i Polski opowiedzieli o tym, jak dziennikarskie śledztwa wpłynęły na ich życie, czego się dzięki nim nauczyli, co musieli poświęcić, by pokazać światu prawdę o wydarzeniach, które chciano ukryć.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Andrieja Lipskiego, jednego z najbardziej znanych opozycyjnych dziennikarzy w Rosji, szefa działu politycznego „Nowoj Gaziety”, w którym pracowała zastrzelona w 2006 roku słynna dziennikarka Anna Politkowska. Bastian Obermayer, niemiecki dziennikarz śledczy pracujący w dzienniku „Süddeutsche Zeitung” oraz w Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych w rozmowie z Leszkiem Bajem, wiceszefem działu gospodarczego „Gazety Wyborczej”, opowiedział o międzynarodowym śledztwie związanym z tajnymi kontami klientów banku HSBC w Szwajcarii (tzw. Swiss Leaks).

Kolejnym gościem konferencji był Dmytro Gnap, ukraiński dziennikarz Slidstvo.info i Hromadske TV, który specjalizuje się w tropieniu korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Wraz z grupą dziennikarzy zasłynął odkryciem i opisaniem dokumentów prezydenta Wiktora Janukowycza, zatopionych w jeziorze na terenie prywatnej posiadłości byłej głowy państwa. Słowacki dziennikarz Tomasz Bella, wymieniony przez organizację Journalism.co.uk na liście 50 najważniejszych innowatorów w mediach w 2010 roku, opowiedział o uczciwości w mediach.

Ostatni z gości Peter Jukes, brytyjski dziennikarz, scenarzysta i bloger, w 2014 roku uznany przez branżową „Press Gazette” za najlepszego brytyjskiego dziennikarza na Twitterze i w social mediach, jest autorem dwóch książek o skandalu podsłuchowym z udziałem mediów należących do magnata prasowego Ruperta Murdocha. Za zebrane dzięki crowdfundingowi pieniądze na żywo na Twitterze relacjonował proces osób oskarżonych w aferze podsłuchowej.

W programie konferencji znalazł się również panel dyskusyjny „Polska bez tajemnic. Dziennikarze śledczy na tropie polskich afer”, w którym udział wzięli Bianka Mikołajewska („Gazeta Wyborcza”), Piotr Pytlakowski („Polityka”), Wojciech Cieśla („Newsweek”) oraz Marcin Kącki („Gazeta Wyborcza”), który poprowadził rozmowę.

Po konferencji odbył się przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka serialu produkcji HBO „Pakt”, w którym udział wzięli twórcy i aktorzy.

Na przedpremierowym pokazie serialu „Pakt” pojawili się Marcin Dorociński, Magdalena Cielecka, Witold Dębicki, Alicja Dąbrowska, Marcin Perchuć, Marcin Wojciechowski, Andrzej Deskur, reżyser Marek Lechki oraz producenci – Anna Nagler (HBO) oraz Anna Kępińska (Telemark), i Maciej Kubicki (Telemark). Serial opowiada historię dziennikarza śledczego, Piotra Grodeckiego (Marcin Dorociński), który wpada na trop dużej afery finansowej.

Pokaz zamykał międzynarodową konferencję o dziennikarstwie śledczym, w której udział wzięli dziennikarze z różnych krajów: Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Słowacji
i Polski oraz my – uczniowie z Norwida