Uczniowie Norwida na wystawie “Deutschland im Koffer”

15 grudnia 2015 r. uczniowie klasy 2A oraz 2D wybrali się pod opieką nauczycielki języka niemieckiego p. Jolanty Schmidel na wystawę pt. “Deutschland im Koffer” czyli “Niemcy w walizce”. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze.
Wystawa została udostępniona przez Goethe Institut w Warszawie, sponsorowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Ma ona na celu promocję języka niemieckiego za granicą m. in. w Polsce. Z pomocą p. Schmidel oraz p. Małgorzaty Dolaty – germanistki z tamtejszej szkoły udało nam się w zabawny i dowcipny sposób poszerzyć swoją wiedzę o tym języku i kraju.
Oprócz wielu słówek czy zwrotów zapoznaliśmy się też z podstawowymi informacjami na temat naszych zachodnich sąsiadów. Większość z nas nie miała pojęcia, że piją oni więcej kawy niż piwa!
Mieliśmy możliwość skorzystania z przygotowanych specjalnie dla nas kart pracy i materiałów dydaktycznych. W małych grupkach rozwiązywaliśmy zadania i wykonywaliśmy polecenia nauczycielek, utrwalając tym samym przyswojone informacje. Myślę, że większość z nas zapamięta nie tylko łamańce językowe, najbardziej znane myśli ludzi takich jak Goethe lub Einstein, praktyczne informacje o Niemcach i ich kraju, które przydadzą nam się w życiu, ale przede wszystkim to, że mieliśmy szansę wyruszyć całą grupą językową na tak oryginalną wystawę.
Sama pierwszy raz brałam udział w takim projekcie i muszę przyznać, że jest to miła odskocznia od codziennych lekcji, która też nas czegoś uczy. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, że zarówno dyrekcja jak nasza nauczycielka dały nam szansę uczestniczenia w tym projekcie. Jako, że nasza szkoła jest otwarta na tego typu wyjścia- z czego jesteśmy bardzo dumni- mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się skorzystać z podobnej formy lekcji.

Sara Górska IIA