FIZYKA W CODZIENNYM ŻYCIU

Loading

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że fizyka zasadniczo rządzi ludzkim życiem i nie tylko. Wszystko, co dzieje się wokół nas, można wytłumaczyć prawami fizyki. Dlatego fizyka znajduje wiele przydatnych zastosowań w naszym życiu codziennym. Przykładem jest dyfuzja, którą można zaobserwować podczas parzenia herbaty lub otwierania butelki perfum. Zjawisko to przebiega, ponieważ cząstki danego gazu/cieczy zderzają się z cząstkami innego gazu/cieczy, przemieszczając się w różnych kierunkach. Innym przykładem fizyki, która nam towarzyszy, jest trzymanie w dłoni długopisu, co jest możliwe dzięki zjawisku tarcia. Przejeżdżające obok nas samochody i latające samoloty korzystają również z siły nośnej. Jeśli zastanowisz się dwa razy, okaże się, że wokół ciebie jest pełno fizyki, ażeby ją zobaczyć, trzeba spojrzeć na codzienność na nowo.

Fizyka na placu zabaw

Wielu z nas kojarzy wykorzystanie praw fizyki ze złożonymi eksperymentami lub tworzeniem niezwykle zaawansowanych urządzeń. Mało kto zdaje sobie sprawę, że korzystał z jej praw jako dziecko bawiąc się na placu zabaw. Prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu huśtałeś się na huśtawce. Myślę też, że problem początkowo polegał na tym, jak się „bujać”. Po chwili zauważyliśmy, że najłatwiej było odepchnąć się od ziemi lub poprosić kogoś, żeby nas popchnął. Czy ktoś myślał wtedy o tak „kosmicznych” zagadnieniach jak fizyka? Absolutnie nie i choć tego bezpośrednio nie zauważamy, jest to jeden z przykładów fizyki w praktyce. Samo kołysanie pozornie jest sprzeczne z trzecim prawem Newtona, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest ono odizolowane od otoczenia. Huśtamy się wykorzystując fakt, że huśtawka jest w jednym punkcie przymocowana do podłoża. Sposobów na huśtanie jest wiele, ale z punktu widzenia fizyki zasada jest taka sama. Chodzi o to, aby podnieść swój środek masy w odpowiednim momencie bez zmniejszania lub nieznacznego zmniejszania prędkości wymachu, a jednocześnie wykorzystując dodatkową energię potencjalną do jego przyspieszenia. To właśnie niewidzialna fizyka na placu zabaw.

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie: kupić gotowy czy zbudować samemu?

 

I zasada dynamiki Newtona w życiu codziennym 

Przykładem z życia codziennego jest np. to gdy ktoś zabierze nam krzesło na którym siedzimy i spadniemy w to samo miejsce, w którym się wcześniej znajdowaliśmy lub gdy jesteśmy na rolkach ale nie przemieszczamy się a ktoś nas popchnie i wprawia nas w ruch.

Upraw Ludzi Na Rolkach W Parku | Darmowe Zdjęcie

Dodatkowo prawa fizyki mają też wpływ na różne zjawiska. To np.:

  • Topnienie lodu
  • Parowanie wody
  • Krzepnięcie wody
  • Przeciąganie i odpychanie się magnesów
  • Tęcza na niebie
  • Unoszenie się ogrzanego powietrza w górę po ogrzaniu
  • Skraplanie mgły nad ranem i powstawanie rosy

 

bibliografia:

Fizyka w życiu codziennym

https://www.mgprojekt.com.pl/blog/plac-zabaw-dla-dzieci/

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/upraw-ludzi-na-rolkach-w-parku_1825921.htm

 

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *