E-WYKŁAD Z POLITECHNIKĄ WROCŁAWSKĄ
W poprzednim artykule wspomnieliśmy o nawiązaniu kontaktu z Politechniką Wrocławską. Dostaliśmy informację zwrotną o chęci przeprowadzenia z nami wykładu na temat tworzyw sztucznych i mikroplastiku. Wykład odbył się 25 marca 2021 roku i został przeprowadzony przez Panią dr Joannę Ludwiczak. Nie tylko nasz zespół uczestniczył w tym spotkaniu, ale ponad 140 uczniów Naszej szkoły, Nasza Pani dyrektor, nauczyciele biologii i chemii.
Zajęcia rozpoczęliśmy zapoznaniem się z wydziałami i kierunkami na Politechnice Wrocławskiej. Po zaprezentowaniu podstawowych wiadomości na temat tworzyw sztucznych, związków chemicznych, które wchodzą w skład plastików oraz wytłumaczeniu nam fizycznej struktury tworzyw sztucznych, przeszliśmy do sedna tematu. Rozpoczęliśmy dyskusję o mikroplastiku, w której uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest mikroplastik, w jakich formach występuje, gdzie można go spotkać, z jakich związków jest stworzony oraz jakie są jego największe źródła.
Oprócz tradycyjnych i oklepanych informacji mogliśmy zapoznać się z różnymi ciekawostkami na temat ,,gigaproblemu” np. pod względem zawartości mikroplastiku na daną objętość piwo jest mniej szkodliwe od wody. Ale to aspekt tylko i wyłącznie humorystyczny. Głównie zostały nam zaprezentowane artykuły naukowe np. o występowaniu mikroplastiku w rybkach Danio. Poruszyliśmy też temat występowania mikroplastiku nie tylko w wodzie, ale też w powietrzu i glebie, a nawet w organizmie człowieka. Wykładowca potwierdził nasze wątpliwości, co do określenia, czy mikroplastik w organizmie jest szkodliwy oraz jakie zmiany powoduje. Dalej jest to nie poparte badaniami, można tylko spekulować na podstawie badań fauny i flory, że mikroplastik dla ludzi również może być szkodliwy.
Uczniowie brali aktywny udział w wykładzie. Zadawali pytania, chętnie włączali się do dyskusji i próbowali na podstawie przedstawionych informacji wyciągać wnioski.
Dziękujemy za obecność i wysłuchanie!