200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida – Rok Norwidowski
Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821r. W tym roku szkolnym obchodzimy z okazji 200 rocznicy jego urodzin Rok Norwidowski. Z tej okazji przygotowałam wszystkie ważne fakty z jego życia i ciekawostki.
Cyprian Kamil Norwid był wybitnym prozaikiem i poetą, znakomitym dramaturgiem, który poświęcał się również grafice i malarstwu.
Życiorys Cypriana Kamila Norwida
Urodził się we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Zmarł w Paryżu 22/23 maja 1883 roku. Jest jednym z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów, był również znakomitym dramaturgiem, grafikiem, malarzem, czy myślicielem. Wychowywała go babcia. W wieku szesnastu lat porzucił szkołę gimnazjalną by wstąpić do prywatnej szkoły artystów malarzy. Ukończył studia artystyczne. W wieku dziewiętnastu lat opublikowała go „Prasa Warszawska”. W następnym roku swojego życia odbył podróż po Królestwie zwanym „kongresówką”. Kraj jednak opuścił rok później, zwiedzał Drezno, Monachium, Weronę, Ferrarę i Florencję, by następnie trafić do Norymbergi, Neapolu i Rzymu, gdzie przyjął bierzmowanie. W 1845 r. Norwid zakochał się w Marii Kalergis, następnie zwiedzał z nią oraz poznaną również Marią Trębnicką Włochy. W 1846 r. został aresztowany w Berlinie z powodów politycznych. Następnie wrócił do Rzymu i tam poznał Adama Mickiewicza i zaprzyjaźnił się z Zygmuntem Krasińskim. Odbył audiencje u papieża Piusa IX. Udał się do Paryża, gdzie poznał Słowackiego, Zaleskiego i Chopina. W wieku 31 lat oświadczył się wspomnianej Marii Trębickiej, miłość jednak nie została odwzajemniona, w związku z czym wciąż podróżował. W 1854 r. przyjechał do Paryża i tam został do końca życia. Gdy miał 56 lat został bez środków do życia. Przebywał w przytułku. Umarł tam mając 62 lata. Początkowo został pochowany na cmentarzu w Ivry, 5 lat później na cmentarzu w Montmorency, a 15 lat później przeniesiono ciało do grobu domowników Hotelu Lambert.
Najsłynniejsze dzieła Norwida:
Pióro,
Moja piosnka I,
Moja piosnka II,
Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie…,
Fortepian Szopena,
Do obywatela Johna Brown,
Klaskaniem mając obrzękłe prawice,
W Weronie,
Bema pamięci rapsod-żałobny,
Promethidion,
Quidam,
Szczęsna,
Assunta,
Rzecz o wolności słowa,
A Dorio ad Phrygium,
Czarne kwiaty,
Białe kwiaty,
Bransoletka,
Cywilizacja,
O sztuce dla Polaków,
O Juliuszu Słowackim,
Milczenie,
Aktor,
Za kulisami,
Pierścień wielkiej damy,
Kleopatra i Cezar,
Zwolon.
Ciekawostki:
- Prowadził swój pamiętnik, w którym przechowywał ważne dla siebie listy, zdjęcia i własne adnotacje. Cierpiał na samotność, więc niekiedy wyjmował pewne zdjęcia lub inne składowe pamiętnika i wieszał na ścianie. Następnie ściągał i w ich miejsce umieszczał inne, o których chciał pamiętać lub powspominać.
- Uwielbiał rośliny. W domu puste miejsca zapełniał roślinami doniczkowymi.
- Był doskonałym recytatorem i mówcą, wygłaszał przemowy patriotyczne.
- Maria Kalergis, ukochana Cypriana Kamila Norwida, była osobą sztuczną i nieszczerą, która jedynie zwodziła twórcę
Cytaty Norwida:
„Apostolstwo nie jest dyplomacją i kuglarstwem, i kabalistyką, ale proroctwem szczerym.”
„Autorów sądzą ich dzieła.”
„Głosem narodu jest harmonia ojczysta, mieczem – jedność i zgoda, celem – prawda.”
„Gorzki to chleb jest polskość…”
„Heroizm nie jest w samych bitwach, ale na wszystkich polach życia i nieustannie. Owszem bitwy dlatego tylko bywają, iż heroizm nie bywa pierwej na polach życia praktykowany.”
„Kto ukochał ogół, a nie ukochał pojedynczo – to Robespierre. Kto ukochał tylko pojedynczych, a ogół zdeptał, to Neron.”
„Któż nie chciałby stać się przez szczęście głupszy, zamiast być mądrzejszym przez szkodę?”
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprian_Kamil_Norwid
http://culture.pl/pl/tworca/cyprian-norwid
https://biografia24.pl/cyprian-kamil-norwid/
https://zyciorysy.info/cyprian-kamil-norwid/
Olivia Bieniasz 2a
2 komentarze
admin
WoW, ale się rozkręciłaś! 🙂
Olivunia
To dopiero początek:). Jak coś robię to w 100%. Będzie niedługo dużo nowych wpisów.