XIII OGÓLNOPOLSKI RAJD GEOLOGICZNY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Loading

W dniu 13 października uczestniczyliśmy w XIII Ogólnopolskim Rajdzie Geologicznym Młodzieży Szkolnej, który w tym roku odbył się na bazie Centrum Szkoleń Specjalnych i Prac Wysokościowych „HAWK” w Miedziance.
          Organizatorem imprezy był Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Obsługę geologiczno-mineralogiczną tras zapewnili absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem rajdu było poszerzenie wiedzy geologiczno-mineralogicznej z obszaru Rudaw Janowickich oraz prezentacja walorów krajoznawczych Rudaw Janowickich.

Trasa dla szkół ponadgimnazjalnych wynosiła 10 km i rozpoczynała się na przystanku PKP Janowice Wielkie. Po zapoznaniu się z wiadomościami ogólnymi na temat Janowic Wielkich wyruszyliśmy żółtym szlakiem, wzdłuż Janowickiego Przełomu Bobru, w górę rzeki. Pierwsze stanowisko geologiczne było na wzniesieniu Popiel (463 m), dawny kamieniołom. Tam znaleźliśmy żyłę perydotytów hornblendowych w granicie. Następnie po przejściu przez most na Bobrze udaliśmy się lewym brzegiem rzeki w kierunku Ciechanowic. Kolejnym przystankiem były dawne sztolnie, gdzie poszukiwaliśmy minerałów pokopalnianych Po spenetrowaniu wyrobiska udaliśmy się drogą szutrową, wraz z rowerowym szlakiem ER-6 do Miedzianki na metę rajdu.
        Na mecie rajdu odbyły się konkursy: wiedzy krajoznawczo-geologicznej oraz na najciekawszy okaz mineralogiczny znaleziony na trasie rajdu. Michał Kułacz zdobył I miejsce w konkursie na najciekawszy okaz mineralogiczny. Po konkursach spożyliśmy posiłek. Następnie wzięliśmy udział w uroczystym zakończeniu rajdu, gdzie zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.
What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *